İnternet Medya Birliği

Engelli kardeşlerimizin sorunları sürekli gündemde tutulmalıdır

Engelli kardeşlerimizin sorunları sürekli gündemde tutulmalıdır

RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ , 3 ARALIK DÜNYA Engelliler GÜNÜ Basın Açıklaması
3 Aralık Dünya Engelliler günü , bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günüdür. Engelli kardeşlerimizin sorunları sadece bir gün değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır.
Bizlerin hatırlanması, sorunlarımızın çözümlenmesi ve seslerimizin duyurulması aşamasında bu gün oldukça önemlidir.
Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Malumunuz dünya ve özelinde de ülkemiz korona virüs denilen bir kabusla karşı karşıya. her ülke kendi çapında tedbirlerini alıyor ve bu tedbirleri uyguluyor. buna rağmen dünyada yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti belkide milyonlarca kişi bu hastalığın bıraktığı izlerle ömür boyu yaşayacak. aynı zamanda fabrikalar durdu, alışveriş merkezleri kapandı, oteller turist alamaz hale geldi, ticaret durdu, insanlar canının derdine düştü. Dünya büyük bir ekonomik buhranı yaşamaya başladı. Bu durum zaten kısıtlı olan biz engellileri de etkiledi. Engelli bireyler için gerekli yatırımlar askıya alınacağından endişe duyuyoruz. Aslında bu korona virüsü vatandaşların engellileri anlamasına da bir nebze yardımcı olduğu kanaatindeyim. Çünkü gözü göremeyen, bedensel engelinden dolayı dışarı çıkamayan ve zihinsel yetersizliği olduğu için toplumun rahatsız edici bakışlarından kaçan gene dışarı çıkamayan insanları da anlamamıza bir vesile oldu.Pandemi virüsü dolayısıyla kısıtlanan evlerinden çıkamayan, işyerini açamayan, sinemaya kafeye gidemeyen insanlar özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaklardır.
şu an 108 üyemizle ulusal düzeyde görme kaybı yaşayan hastalarımızın tedavileri ile ilgili dünyada ve ülkemizde meydana gelen gelişmeleri aktarmaya ve kendilerini bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde Retina Araştırmaları Merkezi kurularak karanlık dünyamızı aydınlatacak Bilim insanlarımıza araştırma yapma imkanının verilmesi talebimizi sık sık sağlık Bakanlığı’na iletiyor ve bu konuda bir adım atılmasını bekliyoruz.
Önümüzdeki yılda Bütün kurumların engelli vatandaşlarımızın erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin ivedilikle giderilmesi için azami çaba gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca Çalışan engellilerin çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve çalışma ortamında kullanacakları yardımcı materyalleri kurumlar engellilere temin etmelidir. Sağlık Kurulu raporları tekrar gözden geçirilmeli aksaklıkları ivedilikle giderilmelidir. Bilgiye erişim tüm eserler görmeyenlerinde faydalanabileceği E-kitap sesli ve Braille seçenekleriyle
sunulmalıdır Ve resmi, özel bütün internet siteleri görme engellilerinde kullanabileceği şekilde dizayn edilmelidir..
Görme engellilerin kulanmış olduğu destek ürünleri (beyaz baston, Braille satır, büyüteç, teleskopik gözlük, ekran okuyucu programlar ve eğitim materyalleri
vb) sosyal güvenlik kurumunca karşılanmalıdır.
2 Aralık tarihinden itibaren başlayan sokağa çıkma kısıtlamasına engelli çalışanların da dahil edilmesi gerekmektedir. Engelliler durumları gereği çok fazla fiziksel temasa maruz kalmakta ve kendilerine virüsün bulaşması ve başkalarına bulaştırması tehlikesi bulunmaktadır.
3 Aralık Dünya Engelliler gününün , sorunların gündeme gelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını diliyorum.
Bu vesileyle Bütün Engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutluyor, insanlığın korona virüsünden kısa zamanda kurtulması için rabbimize dua ediyoruz.
RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ
Mesut YURT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ