İnternet Medya Birliği

2021’de de Güzel İşler Çıkaracağız

2021’de de Güzel İşler Çıkaracağız

Afyonkarahisar İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Olağan Toplantısı Vali Gökmen Çiçek’in başkanlığında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde yapıldı.

İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasını, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak amacıyla düzenlenen toplantıda, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Karakaya, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

2021’de de Güzel İşler Çıkaracağız

Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile başlayan toplantıda açılış konuşmasını yapan Vali Gökmen Çiçek: “2020 yılını tüm dünya ekonomisini etkileyen pandemi süreciyle tamamladık. Gerek özel sektör temsilcileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde gerekse ihracat rakamlarına baktığımızda bu rakamlar gösteriyor ki İlimiz 2020 yılında ciddi bir üretim yapmış, istihdam sağlamış ve ürettiklerini de dünyanın dört bir yanına ihraç edebilmiş. 2021 yılında da daha fazla gelişmek adına kamu sektörü ve özel sektör olarak neler yapacağımızı ve istihdamı artırma yolundaki çalışmalarımızı değerlendireceğiz. İstihdam konusu tüm ülkelerin en önemli konularının başında gelmektedir. Ülkemizde de istihdamla ilgili en önemli kurumlarımızın başında da Türkiye İş Kurumu geliyor. İş arayanla eleman arayanların ortak bir noktada buluşmalarını sağlayan, kalifiye eleman yetiştirilmesi konusunda çeşitli programlarla birçok faaliyeti olan İŞKUR Türkiye geneli olduğu gibi ilimizde de önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Zaman zaman basına da yansıdığı üzere kamu ve özel sektör işbirliği kapsamında protokoller imzalıyoruz. Biz 2019-2020 yıllarında TYP’den de ciddi anlamda istihdam sağladık. Kamudaki birtakım hizmetleri Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında gidermiş olduk. Özellikle okullarımızdaki, camilerimizdeki ve diğer kamu kurumlarındaki ihtiyaçlarımızı bu vesileyle giderdik. 2021 programı ile de güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum” dedi.

Toplantının devamında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Karakaya tarafından 2020 yılında gerçekleştirilen mesleki eğitim faaliyetleri, işe yerleştirme, işsizlik sigortası işlemleri hakkında bilgilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirildi. Toplantıda ayrıca işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleklerde ve kurul önerileri ile açılması uygun olabilecek mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programı ile girişimcilik eğitim programları konusunda da görüş ve öneriler değerlendirildi.

Vali Gökmen Çiçek, İŞKUR İş Kulübünce yapılan eğitimlere düzenli olarak katılan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğrencilerinden, Melis Kunduz’a, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İş Arama Servisi tarafından İş Kulübüne yönlendirilen Yalçın Tukmak’a, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğrencilerinden Ayşe Hümeyra Özcan’a katıldıkları eğitimden dolayı kitap ve katılım belgesi takdim etti.

Vali Gökmen Çiçek başkanlığında, Afyonkarahisar Kent Konseyi Başkanı Şemsettin Yasan ile İŞKUR Müdürü Ahmet Karakaya arasında İş Kulübü faaliyetlerinin sunulmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Gerçekleştirilen toplantı, 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanan istihdam politikaları ve eğitim programları hakkındaki hususların değerlendirilmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ