İnternet Medya Birliği

CAN DOSTLARIMIZ BİZE EMANET

CAN DOSTLARIMIZ BİZE EMANET

Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde hizmet veren Geçici Hayvan Bakımevi can dostlarımızı konuk etmeye devam ediyor. Şehrimiz Konya Yolu Devlet Bahçeli Parkı arkasında yer alan Geçici Hayvan Bakımevi, tasarımından, hayvanların sağlık tarama, barınma ve beslenme ihtiyaçlarına kadar modern üniteleri, sosyal alanlara ayrılmış bölümleri ve son teknoloji ile donatılmış ekipmanlarıyla Türkiye’ye örnek oluyor.

Sokak hayvanlarımız bakım ve beslemeleri yapıldıktan sonra aşıları yapılıp, kısırlaştırılıyor, kayıt altına alındıktan sonra ise Hayvanları Koruma Kanununu gereğince alındıkları yere bırakılıyor.

“SOKAK HAYVANLARININ HER TÜRLÜ BAKIMI, BESLENMESİ VE REHABİLİTASYONU YAPILIYOR”

Veteriner İşleri Müdürü İsmail Atlı, Geçici Hayvan Bakımevi’ndeki çalışmaları değerlendirdi.Halkımızın sağlığını korumak,  bilinçli bir şekilde hayvan sevgisini inşa etmek adına sahipsiz hayvanları sahiplendirmek için çalışmaların aralıksız devam ettiğine dikkat çeken İsmail Atlı, yaklaşık 8 yıl önce 250 kapasiteli inşa edilen tesisimizde köpek evi, müşahade evi, yavrulu anne evleri, kedi evleri soğuk hava deposu, yiyecek hazırlama ünitesi, ameliyathane ve rehabilitasyonu bekleyen açık alanda köpeklerimiz bulunuyor.  Ekiplerimizin sokaklardan topladığı rehabilite edilmemiş hayvanları yaklaşık 10 gün süreyle müşahade yerlerinde tutuyor, muayeneleri ve rehabilitasyonları yapıldıktan sonra ameliyathanede kısırlaştırmaya tabii tutuyoruz. Kısırlaştırma işleminden sonra işaretliyor, küpe takıyoruz. Daha sonra bunu defterlere işleyerek sahiplendirme işlemini bekliyoruz. Sahiplendirme olmasa aşıları yapılıp alındıkları ortama tekrar bırakıyoruz” dedi.

“SATIN ALMA, SAHİPLEN”

2020 yılından itibaren barınakta yer alan sokak hayvanlarının kısırlaştırma işlemlerinin Belediyemiz tarafından yapıldığını aktaran Veteriner İşleri Müdürü İsmail Atlı,  “Sağolsun Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in tensipleriyle Veteriner Hekim istihdamı sağladık ve 2020 yılında tam 1000 adet sokak hayvanımızın kısırlaştırmasını tamamen kendi bünyemizde yaptık.2020 yılı öncesi kısırlaştırma çalışmalarımızı Afyon Kocatepe Üniversitesi Hayvan Hastanesi aracılığı ile aramızda yapmış olduğumuz protokol marifetiyle yapmaktaydık.  Tesis açıldıktan bu tarafa ise 8 bine yakın sokak hayvanının kısırlaştırmasını gerçekleştirdik.  Şu anda barınağımızda 200 civarında yavrulu anneler dâhil sokak köpeğimiz mevcut. 20 civarında da sokak kedimiz bulunuyor.  Sahiplenmek isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sahiplendirme yapıyoruz. “Satın alma, sahiplen” sloganıyla vatandaşlarımızın petshoplardan değil bakımevlerinden hayvan sahiplenmesini istiyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ