İnternet Medya Birliği

Türkiye’de Kadına Yönelik En Fazla Sosyal Projeler Yapan İliz

Türkiye’de Kadına Yönelik En Fazla Sosyal Projeler Yapan İliz

Kadına ve çocuğa yönelik istismar ve şiddetle mücadelede Afyonkarahisar ve ilçelerin mevcut durumunu gözden geçirerek, koordinasyonun etkinliğinin değerlendirilmesi ve üzücü durumlara mahal vermemek amacıyla Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı Toplantısı yapıldı.

Vali Gökmen Çiçek başkanlığında yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, Kaymakamlar, İl Müdürleri ve diğer ilgililer katıldı.

KADES Kullanımı Artıyor

Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 ve 2020 yılı verilerinin değerlendirildiği toplantıda,  mevcut duruma ilişkin analizler yapıldı. İl ve ilçelerde Aile içi şiddet, kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik istismar ve şiddet, Evlenme ve boşanma oranlarının başvuru sayıları, alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için planlanması gereken tedbirler ele alındı. Farkındalık oluşturmak adına yapılan çalışmaların meyvelerini verdiğini dile getiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Emniyet Müdürlüğü verilerine göre KADES (Kadın Destek Uygulaması) kullanımının il genelinde arttığını vurgulayarak, bu konuda yürütülen farkındalık çalışmalarının artarak devam edeceğini söyledi.

Kadın Kültür Evleri’nde KADES Anlatılacak

Vali Gökmen Çiçek, ülke gündeminde önemli ve büyük yer tutan kadına şiddet ve kötü muameleye yönelik farkındalık oluşturmak ve İl genelinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nın uygulamasında etkin ve verimli koordinasyonun sağlanması amacıyla toplandıklarını ifade ederek kadına yönelik şiddetle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini belirtti. Toplantıda Kadına Şiddetle Mücadelede sıfır tolerans ilkesiyle hareket ettiklerini ifade eden Vali Gökmen Çiçek: “Kadına Yönelik Şiddet ülke olarak aşmaya çalıştığımız en zor konulardan birisi. Bu konuda daha duyarlı ve hassas davranmalıyız. Bizlere gelen en ufak bir ihbarı bile titizlikle araştırmalı, her konunun üzerine dikkatle ve önemle gitmeliyiz. Kadına yönelik şiddet konusunda, Bakanlığımızın projesi olan ve son dönemde kadınlar arasında yaygın olarak kullanılarak ciddi bir farkındalık oluşturan KADES uygulamasının tüm ilçelerimizde Kadın Kültür Evleri’nde kadınlara tanıtılıp, uygulamaya geçirilmesi konusunda da hep birlikte işbirliği yapacağız” dedi.

Türkiye’de Kadına Yönelik En Fazla Sosyal Projeler Yapan İliz

Sorunların çözümü için topyekûn mücadele edeceklerini belirten Vali Çiçek: “Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için sorunun derinliklerine inmeliyiz. Konu hakkında sağlıklı bilgi için yol gösterecek bilimsel çalışmalara ağırlık vermeliyiz. Bu veriler ışığında da şiddete karşı neler yapabiliriz bunları konuşmalıyız. Türkiye’de kadına yönelik en fazla sosyal projeler yapan İl olarak, kadına şiddetin önüne geçmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Kadının toplumda hak ettiği saygın konuma gelmesi, kadınlarımızın güvenle, huzurla, korkmadan bir yaşam sürmeleri için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ve temennilerin ardından sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ