İnternet Medya Birliği

2021 Afet Eğitim Yılı İşbirliği Protokolü İmzalandı

2021 Afet Eğitim Yılı İşbirliği Protokolü İmzalandı

Vali Gökmen Çiçek’in katılımıyla Afyonkarahisar Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Üniversiteler arasında 2021 Afet Eğitim Yılı İşbirliği protokolü imzalandı.

Protokol imza töreninde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan hazır bulundular.

İmzalanan Protokol ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edilmesi dolayısıyla bu kapsamda pandemi koşullarına uygun olarak, afetlere dirençli toplum oluşturma misyonu çerçevesinde tüm vatandaşların, yaşadığımız coğrafyadaki afet riskleri konusundaki farkındalıklarının artması, bu konuda kendisinin ve ailesinin görebileceği zararı azaltmak ve gereken önlemleri almasını sağlamak amacıyla afet anı ve sonrası içeren “Afet Farkındalık Eğitimi” verilecek.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ile AFAD arasında yapılacak işbirliği protokolleri ile üniversitelerin akademik personellerinden yararlanarak, farkındalık eğitimi akademisyenlere, ailelerine, öğrencilerine ve diğer çalışanlarına ulaştırılacak.

Alacağımız Her Önlem Hayati Önem Taşıyor

Valilik Makamında imzalanan protokolde konuşan ve hem afet öncesi eğitimin hem de işbirliğinin önemine dikkat çeken Vali Gökmen Çiçek: “ Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında alacağımız her önlem hayati önem taşıyor. Olası afet anında doğru kararlar alarak, doğru hamleler yapmak ancak bilgi ve farkındalık ile mümkün. Bu yıl İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından Afet Eğitim Yılı ilan edildi. Afetlere karşı dirençli toplum oluşturmak için toplumun her kesiminin desteğiyle dirençli toplum oluşturulması için bir eğitim seferberliği başlatıldı. Bugün biz Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden olan Afyon Kocatepe Üniversitesi ve son zamanlarda yaptığı sıçrama ile Afyonkarahisar’ımızın gururu olan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörümüz ile birlikte işbirliği protokolü imzaladık. Özellikle üniversite Rektörlerimizin bizim yanımızda olması, bundan önceki süreçte verdikleri destek, birlikte hazırladığımız planlar ve her konuda birlikte atığımız adımlar ile inşallah afetler konusunda da güzel çalışmalar yapacağız. Birlikte bir yol haritası çizdik. İnşallah afetler konusunda daha da bilinçli bir il olacağız. Ben destekleri için her iki rektörümüze teşekkür ediyorum” dedi.

Risklerle Birlikte Yaşamanın Yolu Bilinçli ve Farkında Olmak

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise konuşasında: “İçinde yaşadığımız dünya büyük afetlerin gerçekleştiği, afetlerin çapının küreselleşerek bütün dünyayı etkisi altına aldığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu tür risklerle birlikte yaşamının yolu afetler ve onun yarattığı bilgi ve bilinçle birlikte farkında olmak. Risklerle birlikte yaşamanın yolunu da bilimsel verilerle bulabilmeliyiz. Üniversite olarak biz bu çerçevede AFAD İl Müdürlüğü ile güçlü bir işbirliği içerisindeyiz. Harita ve Jeoloji Bölümü hocalarımız AFAD ile birlikte güzel çalışmalara imza atıyor. İnşallah işbirliği ve desteğimiz devam edecek. Ben protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Her Daim Desteğe Hazırız

Afetlerden en az zararla çıkmanın en önemli yolu hazırlı olmak diyen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş: “Afetler konusunda doğru bilinçlendirme ve sürekli eğitim oldukça önemli. Burada bir protokolle ortaya koyulan planda aslında biz sadece destek değiliz. Aynı zamanda işin tam da içerisindeyiz. Üniversite olarak, sağlıkçılar olarak her daim işin içerisinde yer alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerimize ve ailelerimize sürekli bilinçlendirmeler yaparak inşallah bu konuda daha da bilinçli hale geleceğiz. Bu konuda üniversite her daim desteğe ve elimizden gerekeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

İmzalanan protokolün ardından Vali Gökmen Çiçek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan’a ilgileri ve destekleri için teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ